Czy historia samochodu jest ważna dla określenia jego wartości?

Wartość samochodu używanego to informacja, która interesuje naprawdę wielu kierowców. Chcą oni w końcu wiedzieć, na czym stoją ze swoim autem i ile mogliby za nie otrzymać. Jak jednak wiadomo wyliczenie wartości auta używanego to niezwykle trudne zadanie, gdyż wpływ na to, ile warty jest samochód na rynku wtórnym, wpływ ma cała masa czynników. Jednym z nich może być historia auta. Jak duży udział odgrywa ona w wartości używanego auta?

Jak ważna jest historia auta używanego dla jego wartości?

Historia jest oczywiście istotnym elementem wartości samochodu używanego. Zaliczamy do niej na przykład to, w jakim salonie samochód został zakupiony. Te, które były od samego początku w Polsce i nie zostały sprowadzone z zagranicy, są darzone większym kredytem zaufania i kierowcy są gotowi za nie więcej zapłacić, gdyż w ich wypadku znacznie łatwiej jest sprawdzić na przykład to, jak serwisowane było auto i czy nie brało udziału w żadnym sporym wypadku.

Do historii zaliczamy jednak znacznie więcej niż tylko to, w jakim salonie zakupiony został samochód. Historię auta tworzy też to, czy brało ono udział w jakichś szkodach. Jeśli było uczestnikiem sporej kolizji, w której doszło do wystrzału poduszek, to wartość auta znacząco spada, gdyż nie da się zapewnić, że auto będzie dalej tak samo bezpieczne. To samo można powiedzieć o ilości właścicieli. Im więcej, tym bardziej zaniepokojeni są potencjalni kupcy, gdyż może to oznaczać, że auto jest problematyczne i przez to właściciele często się go pozbywali.

To, jak duży wpływ mają poszczególne elementy historii samochodu się znacząco różni. Dla przykładu uczestnictwo auta w szkodach i kolizjach może mieć naprawdę spory wpływ na zmniejszenie wartości samochodu. Dotyczy to szczególnie samochodów, w których widoczne są niezbyt udolnie wykonane naprawy blacharsko-lakiernicze. Nieco mniejszy wpływ będzie miało to, że samochód został sprowadzony z zagranicy, czy też to, że nie posiada książki serwisowej. Dodawanie wraz z autem książki przeglądów jest coraz rzadsze.

Co jeszcze wpływa na wartość samochodu osobowego?

Poza samą historią samochodu osobowego wpływ na jego wartość ma cała masa czynników. Najważniejszy jest oczywiście stan techniczny auta. To on jest głównym czynnikiem wpływającym na to, jak drogie jest auto. Największe elementy stanu technicznego, jeśli chodzi o to, jak bardzo wpływają one na wartość auta, to przede wszystkim stan elementów nośnych.

Poważne uszkodzenia elementów nośnych są w stanie sprawić, że auto będzie warte tyle, ile dostaniemy za nie na złomie. Z drugiej strony im lepiej zadbane auto, tym droższe będzie auto. Szczególnie mowa tu o braku korozji, czy też o dobrze pracującym silniku. To właśnie stan podwozia, nadwozia, a także układu napędowego ma największy wpływ na to, ile kosztują samochody.

Kolejna kwestia, która ma dość spory udział w wartości auta osobowego to naturalnie przebieg. Im wyższy, tym mniej wart będzie samochód. W Polsce jednak wielu kierowców obawia się przebiegów powyżej 200 tysięcy kilometrów, przez co duża część aut wciąż ma niestety cofane liczniki, przez co ich rzeczywisty przebieg potrafi być nawet kilka razy wyższy.

Podstawa do wyliczania wartości samochodu to jednak zawsze jego marka, model oraz wersja silnikowa. Niektóre jednostki napędowe cieszą się większym wzięciem i lepszą opinią, przez co auta, które zostały w nie wyposażone, są po prostu droższe, nawet mimo tego, że za czasów oferowania w salonach nie były one najdroższą wersją silnikową z tych dostępnych.

Niewielki wpływ ma także wyposażenie samochodu. Niektóre elementy są dość problematyczne, takie jak na przykład pneumatyczne zawieszenie, czy też automatyczna skrzynia biegów w tańszych samochodach. Oczywiście w nowszych autach ludzie poszukują wielu elementów wyposażenia, które pomagają w trakcie codziennej jazdy. Najczęściej uznaje się za takowe czujniki parkowania, czy też kamerę cofania. Niewielki wpływ mają także takie rzeczy jak dodatkowe komplety opon, historia serwisowa, czy też jego kolor.