Jak otworzyć szrot i sprzedawać samochody na części?

Zniszczone auta nie nadają się do niczego? Nie zawsze oczywiście tak jest. Co prawda zdarzają się przypadki, na przykład podpalenia, zalania czy mocne wypadki, kiedy to samochód oraz jego części nie nadają się już praktycznie do niczego, lecz często nawet w najgorszym gracie jesteśmy w stanie znaleźć coś interesującego i sprawnego. Jeżeli tylko uda nam się pozyskać to z naszego samochodu, będziemy w stanie bez problemu zarobić na nietkniętych zębem czasu lub innymi zdarzeniami elementach. W Polsce demontować auto można jednak wyłącznie w specjalnych punktach. Jak więc taki utworzyć i jak następnie sprzedawać samochody na części?

Jak otworzyć swoją własną stację demontażu pojazdów?

Stacja demontażu pojazdów, nazywana pospolicie szrotem lub złomowiskiem, jest jedynym w świetle polskiego prawa miejscem, gdzie możemy bez przeszkód oddać samochody używane do kasacji. Jedynie takie stacje, zwane w skrócie SDP, mają uprawnienia do wyrejestrowywania pojazdów, co jest jednym z najważniejszych kroków przy ostatecznym pozbywaniu się samochodów. Dodatkowo tylko w takich instytucjach można rozebrać samochód na części w pełni legalnie. Nic dziwnego, iż wielu osobom SDP wydaje się być ciekawym pomysł na biznes. Zakładanie takiej firmy oraz uzyskiwanie odpowiedniej licencji nie jest jednak zadaniem łatwym.

W pierwszej kolejności musimy wybrać do tego odpowiednią lokalizację. Z uwagi na płyny eksploatacyjne, plastiki i metale, stacja demontażu pojazdów nie należy do najbezpieczniejszych dla środowiska miejsc. Z tego też względu umiejscowienie takiego ośrodka musi być w stu procentach zgodne z przepisami oraz planem zagospodarowania przestrzennego. Tej kwestii nie jesteśmy po prostu w stanie przeskoczyć.

Następnym etapem, który musimy przebrnąć w kierunku naszej wymarzonej stacji, jest uzyskanie decyzji środowiskowej przez odpowiednie urzędy. Rozważane jest wtedy, czy stacja demontażu pojazdów może powstać w wytyczonym miejscu bez uszczerbku na środowisku naturalnym oraz mieszkańców wokół. To tak naprawdę najważniejszy krok, od którego wszystko dopiero się zaczyna.

Jeżeli nasz wniosek będzie rozpatrzony pozytywnie, będziemy mogli przejść do etapu projektowania naszej stacji. Chodzi tu o zagospodarowanie przestrzenne, zakupienie odpowiednich narzędzi, uzyskanie odpowiednich pozwoleń oraz rozważenie, czy będzie ona kryta, czy nie. Jeżeli zaś chodzi o pozwolenia, musimy jeszcze uzyskać pozwolenie na przetwarzanie specjalnych odpadów, jakimi są wraki aut, oraz pozwolenie wodnoprawne. Dopiero wtedy jesteśmy w stanie rozpocząć działanie naszej stacji.

Sprzedawanie części ze szrotu

Posiadanie stacji demontażu pojazdów daje nam jeszcze jeden bonus – możliwość rozbierania aut i sprzedawanie sprawnych części. To tak naprawdę główny sposób na zarobek z takiej stacji, gdyż za każdy wrak wypłaca się byłemu właścicielowi pewną sumę pieniężną. Jeżeli jednak samochód, a raczej to, co z niego zostało, będzie posiadać sprawne części, bez problemu jesteśmy w stanie sprzedać je na rynku wtórnym i zgarnąć za to dodatkowe kilkaset złotych. Może być to naprawdę opłacalne zajęcie.