Jak przygotować samochód na zimę

Zima to przepiękny i malowniczy okres, w trakcie którego możemy cieszyć się pięknymi krajobrazami tworzonymi przez śnieg. Radości osób, które lubią zimę, nie podzielają jednak kierowcy. W ich wypadku nie jest to wcale tak przyjemny moment roku, gdyż muszą zachowywać znacznie większą czujność w trakcie jazdy, a do tego konieczne jest dobre przygotowanie auta, jeśli nie chcemy, by zbyt szybko uległo na przykład korozji. Jak powinniśmy przygotować auto do zimy?

Krok pierwszy — zimowe mycie wydłuża samochodu życie

Wiele osób w trakcie zimy nie myje samochodu nawet raz, twierdząc, że nie ma to większego sensu i w ten sposób zrobimy więcej złego samochodowi, niż mu pomożemy. Jest to błędne myślenie, a same przygotowania do zimy warto rozpocząć od dokładnego umycia każdej z części samochodu i posprzątania wnętrza. Pozbywając się z wnętrza niepotrzebnych przedmiotów, które mogłyby zbierać wilgoć, ograniczymy także parowanie szyb we wnętrzu auta.

Samochód trzeba też dosyć często myć w trakcie zimy. Mowa szczególnie o progach, czy też hamulcach. W ten sposób pozbędziemy się zbierającej na nich soli drogowej, którą intensywnie sypie się ulice po to, by te nie zostały oblodzone. O ile sól ta pozwala na poprawę stanu dróg, tak ma niezwykle destrukcyjny wpływ na samochody osobowe i jest w stanie znacząco przyczynić się do korozji elementów nadwozia, podwozia, czy też układu hamulcowego.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo przed zimą!

Niezwykle ważne jest także zadbanie o to, by możliwa była bezpieczna jazda przez cały czas trwania okresu zimowego. Mowa tu więc przede wszystkim o wymianie opon na zimowe. Zanim jednak założymy opony zimowe, to trzeba sprawdzić ich stan, czyli grubość bieżnika, a także wiek. Opony starsze niż 5 lat mogą już być zbyt twarde i nie zapewniać wymaganego bezpieczeństwa, które w wypadku zimówek wynika z tego, iż posiadają one miększą mieszankę, która lepiej pracuje w niskich temperaturach.

Nie można zapominać także o wycieraczkach. Wiele osób korzysta ze starych wycieraczek, które robią więcej szkód niż pożytku i nie potrafią dokładnie wyczyścić przedniej szyby. Warto przed zimą wymienić je na nowe, by mieć pewność, że w razie opadów śniegu sprawdzą się doskonale i będzie można liczyć zawsze na dobrą widoczność przez szybę czołową.

Elektryka w samochodzie

Jednym z układów, który jest dosyć wrażliwy na zimę, jest układ elektryczny. Warto zadbać o między innymi akumulator sprawdzając jego stan i trzymając go w ogrzewanym garażu lub zabierać go ze sobą do domu, by móc go ładować w trakcie nocy. W ten sposób mamy pewność, że niezależnie od mrozów rano zamontujemy akumulator w aucie i będziemy mogli cieszyć się szybkim odpaleniem auta nawet z wysokoprężną jednostką napędową.

W samochodach z dieslem bardzo ważne są też świece żarowe. Warto sprawdzić ich stan i w razie konieczności wymienić. Ułatwi to znacząco pracę silnikowi, który będzie mniej męczyć się przy zimnym rozruchu w mroźny poranek, a także lepiej będzie pracować. Silniki benzynowe również są wyposażone w świecie, lecz zapłonowe. Je wraz z przewodami także powinniśmy sprawdzić, by zapewnić sobie odpowiednią pracę silnika.

Uszczelki — zmora starych aut

Jednym z problemów, który bardzo często dotyka starsze samochody to zamarzające uszczelki. Z tego powodu otwieranie drzwi i okien może być znacząco utrudnione, a dotyczy to nie tylko otwierania drzwi. Uszczelki, które są w złym stanie, mogą także sprawić, że w samochodzie temperatura będzie zbyt niska, a także dostanie się tam zbyt wiele zimna. To skończy się w bardzo prosty sposób, czyli przymarznięciem szyb nie tylko od zewnątrz, ale też od wewnątrz.

Co warto kupić przed zimą?

Istnieją pewne akcesoria, które mogą nam znacząco pomóc w przeżyciu zimy. Mowa tu na przykład o dobrej skrobaczce lub preparacie, z którego pomocą odmrozimy szybę bez ryzyka, że ją zarysujemy w trakcie usuwania lodu. Do tego przydatne mogą się okazać kable rozruchowe, czy też odmrażacz do zamków trzymany zawsze w kieszeni kurtki. Chcąc zaoszczędzić czas rano, warto także kupić matę antyszronową.